הרשמה לניוזלטר | اشترك للنشرة  

פרסומים אחרונים | الإصدارات الأخيرة

אירועים עתידיים

ליצירת קשר | للاتصال معنا

המרכז לחקר הרב תרבותיות והמגוון

האוניברסיטה העברית, הר הצופים

ירושלים 9190501

مركز أبحاث التعدديّة الثقافيّة والتنوّع

الجامعة العبرية، جبل المشارف

القدس 9190501

972.2.5494950

diversity@mail.huji.ac.i

 

 

           

           

Upcoming Events

בין השבט והמדינה, לקראת ישראליות אחרת: שבט צופי איתן Between the tribe and the state, towards a different Israeliness: the Tzifei Eitan tribe

אדם רוטברד- adamrotbard@gmail.com

ההצגה בכנס מבוססת על הצעת המחקר לתיזה אשר אושרה ובימים אלה נמצאת בשלב עבודת השדה של המחקר. שבט צופי איתן שוכן בלב שכונת שפירא שבדרום תל אביב, אזור מגוריי ב17 השנים האחרונות. הוא נוסד בשנת 2003 מארח כיום כ450 ילדים מ12 מדינות המתגוררים בסביבה פעמיים בשבוע (שלישי ושבת) לצד מועדונית לכיתות ג׳ עד ו׳ הפועלת במתחם השבט בשאר ימי החול. עבודת המחקר מתמקדת בילדי מבקשי המקלט, אותם השבט אימץ והפך לארגון חינוכי המגדיר עצמו כ״רב-תרבותי״, כזה חברים בו. זה לצד זה ילדים ישראלים ותיקים, ילדי מהגרי עבודה שמוצאם מעשרות מדינות, עולים חדשים, פליטי דארפור ועוד". בהתאם לכך, השבט חורט על דגלו את הקבלה של האחר, את ערכי שיתוף הפעולה והפלורליזם ולצד זה את חינוך הילדים ל"ישראליות יפה" (טהרני 2010). השבט לדברי טהרני הפך למקום שבו לחניכיו המהגרים וילדי מבקשי המקלט ״יש מקום לזהות משלהם, זהות במצב של לימבו. בין כאן לשם. הריקודים, המוזיקה, האוכל, הגישה והשפה, עושים את השבט למקום שבו החניך יכול ללבוש מדי חאקי ולהניף דגלים של גאנה וסנגל״. מתוך שאלת המחקר ״כיצד פועל שבט איתן כסוכן של אזרחות אלטרנטיבית ומאתגרת?״ בכוונתי להציג ממצאים ראשונים: האופן בו שבט איתן מצליח לפעול למען ״אזרוח״ אלטרנטיבי של ילדי מבקשי המקלט על אף המגבלות החוקיות הקיימות. בין היתר יוצג ניתוח הטקסטים בהם הילדים השתתפו, ראיונות ראשוניים עם אנשי השבט, וכן מהפכות שאנשיו הצליחו ליישם הקשורות לשיח רציף, מאתגר חתרני אך גם מוצלח שהשבט מקיים מול הממסד. 

על עצמי: אדם רוטברד, סטודנט תואר שני במחלקה לפוליטיקה לממשל, אוניברסיטת בן גוריון. בוגר תואר ראשון בתקשורת ועיתונאות כתובה, מכללת ספיר. בוגר תואר ראשון בתכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודי אפריקה והיסטוריה כללית, אוניברסיטת תל אביב. בשנת 2016 פורסם בכתב העת African Diaspora״ מאמר שכתבתי עם פרופ׳ גליה צבר נשיאת מרכז רופין על טקסי אבלות של הקהילה האריתראית במרחבים הציבוריים של דרום תל אביב. מייסד הבלוג המוזיקלי ״קולות מאפריקה״ ועוסק בקידום המוזיקה האפריקאית בישראל.